Events 2012

Start time Title Location Category
00:20 DJ Elvis Agra 4.2 party
07:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina party
08:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie party
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Als der Südfriedhof mein Wohnzimmer war Runde Ecke other
11:00 Basar La Petite Absintherie other
11:00 Gabelfrühstück Ring-Café other
11:00 Tibetréa Heidnisches Dorf concert
11:30 Koboldix Heidnisches Dorf concert
12:00 Boten des Todes Schwarz10 other
12:30 Reliquiae Heidnisches Dorf concert
14:00 Die dunklen Wolken hingen... Krystallpalast concert
14:00 Tibetréa Heidnisches Dorf concert
14:30 Eisbrecher Cinestar autographs
15:00 Düsterpiano Absintherie Sixtina concert
15:00 Viktorianisches Picknick König-Albert-Park other
15:00 Mark Benecke Schauspielhaus show
15:00 Zweimal Liebe Cinestar reading
15:30 Acoustic Revolution Heidnisches Dorf concert
16:00 Stricknachmittag Hilfsverein Nächstenliebe other
16:30 300 Cinestar movie
16:45 Lacuna Coil Cinestar autographs
17:00 Eycromon Absintherie Sixtina concert
17:00 Nosferatu Neues Schauspiel show
17:00 Traumtaenzer Werk II Halle A concert
17:00 Reliquiae Heidnisches Dorf concert
17:30 Todtgelichter Kohlrabizirkus concert
17:30 Ahráyeph Felsenkeller concert
18:00 Welle:Erdball-Party mit Honey Darkflower party
18:00 Tanzwut Agra Halle concert
18:00 Dark Drive Clinic Werk II Halle A concert
18:00 Romina Salvadori Schauspielhaus concert
18:00 Grendel Cinestar autographs
18:30 Uberbyte Anker concert
18:30 Les Jumeaux Discordants Volkspalast Kuppelhalle concert
18:30 Rhombus Felsenkeller concert
18:30 Solblot Heidnisches Dorf concert
18:40 Project Mensch Kohlrabizirkus concert
19:00 Schock Absintherie Sixtina concert
19:10 Controlled Collapse Werk II Halle A concert
19:20 Stahlmann Agra Halle concert
19:30 Der Graf von Monte Christo Musikalische Komödie show
19:30 Toxic-N-Blue Moritzbastei concert
19:30 Steven Severin Schauspielhaus concert
19:40 Trakktor Anker concert
19:40 Press Gang Metropol Felsenkeller concert
19:50 Coma Divine Kohlrabizirkus concert
19:50 Galerie Schallschutz Volkspalast Kuppelhalle concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Party mit DJs Beyerhaus-Keller party
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:00 Ordo Equitum Solis Heidnisches Dorf concert
20:20 Illuminate Werk II Halle A concert
20:30 DJ Frank Igel Absintherie Sixtina party
20:40 Clan of Xymox Agra Halle concert
20:40 Final Selection Moritzbastei concert
20:50 [X]-RX Anker concert
21:00 Dolor Absintherie Sixtina concert
21:00 Bilder einer Ausstellung Krystallpalast show
21:00 Party mit DJs Villa party
21:00 Blazing Eternity Kohlrabizirkus concert
21:00 The Eden House Felsenkeller concert
21:10 Cut Hands Volkspalast Kuppelhalle concert
21:20 Corde Oblique Schauspielhaus concert
21:30 Las Fuegas - Feuershow Heidnisches Dorf show
21:40 Henke Werk II Halle A concert
21:50 Dreams Devide Moritzbastei concert
22:00 Das Leben des Bryan Absintherie Sixtina movie
22:00 Nachtgesang Peterskirche concert
22:00 DJ Martin Sprissler Agra 4.2 party
22:00 Project Pitchfork Agra Halle concert
22:10 Eisenfunk Anker concert
22:20 Red Lorry Yellow Lorry Felsenkeller concert
22:30 Lacuna Coil Kohlrabizirkus concert
22:30 In Slaughter Natives Volkspalast Kuppelhalle concert
22:50 Love Is Colder Than Death Schauspielhaus concert
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:00 Terror Dance Sweat Club party
23:00 Haujobb Werk II Halle A concert
23:00 Cylix Moritzbastei concert
23:00 Wardruna Heidnisches Dorf concert
23:30 Eisbrecher Agra Halle concert
23:55 When We Were Young Werk II Halle D party
Start time Title Location Category
01:00 DJ-Team Schwarz & Lebendig Agra 4.2 party
07:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina party
08:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie party
10:00 Dr. Alexei Monroe "Die Inquisitionsmaschine" Absintherie Sixtina reading
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Als der Südfriedhof mein Wohnzimmer war Runde Ecke other
11:00 Reliquiae Heidnisches Dorf concert
11:00 Basar La Petite Absintherie other
11:00 Gabelfrühstück Ring-Café other
11:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
12:00 Lambada Absintherie Sixtina concert
12:00 Boten des Todes Schwarz10 other
12:30 Tibetréa Heidnisches Dorf concert
12:30 Satanshamsters Wiegenlied Cinestar reading
13:00 Projekt Mensch Cinestar autographs
13:50 Dead Man Cinestar movie
14:00 Acoustic Revolution Heidnisches Dorf concert
14:00 Schneewitchen Absintherie Sixtina concert
14:00 Öffentliche Führung Runde Ecke other
14:00 Die dunklen Wolken hingen... Krystallpalast concert
14:00 Vampire Rollenspiel Insel other
14:00 Hekate Cinestar autographs
15:00 Mark Benecke Schauspielhaus show
15:00 Dreadful Shadows Cinestar autographs
15:30 Tibetréa Heidnisches Dorf concert
15:30 Schöngeist Parkbühne concert
16:00 Analog Angel Absintherie Sixtina concert
16:00 Schillerndes Dunkel Runde Ecke reading
16:00 Golem 101 Restaurant Stein concert
16:00 Stricknachmittag Hilfsverein Nächstenliebe other
16:00 Brothers of Metal? MONAliesA e.V. other
16:00 Combichrist Cinestar autographs
16:10 Goth n Roll Cinestar reading
16:30 Secret Discovery Parkbühne concert
17:00 Reliquiae Heidnisches Dorf concert
17:00 Airlectro Alte Börse concert
17:00 Galskap Kohlrabizirkus concert
17:00 Wardruna Cinestar autographs
17:30 Oniric Felsenkeller concert
17:30 Zombies From Outer Space Cinestar movie
17:50 The Danse Society Parkbühne concert
18:00 Opusculum Absintherie Sixtina concert
18:00 Steiniknd Party Darkflower party
18:00 Bilder einer Ausstellung Krystallpalast show
18:00 Grendel Agra Halle concert
18:00 Genetiks Werk II Halle A concert
18:00 Eden Weint Im Grab Kohlrabizirkus concert
18:00 Steven Severin Schauspielhaus concert
18:00 Amorphis Cinestar autographs
18:30 Euzen Heidnisches Dorf concert
18:30 Minamata Anker concert
18:40 Jännerwein Felsenkeller concert
19:00 Montserrat Caballè Oper Leipzig concert
19:00 Der Wildschütz oder Die Stimme der Natur Musikalische Komödie show
19:00 Konzertprogramm Thomaskirche concert
19:10 Nachtblut Kohlrabizirkus concert
19:10 Fliehende Stürme Werk II Halle A concert
19:20 Terrolokaust Agra Halle concert
19:20 Dope Stars Inc. Parkbühne concert
19:30 Black Light Ascension Moritzbastei concert
19:30 Ex.Order Anker concert
19:30 Midgards Boten Völkerschlachtdenkmal concert
19:50 Musk Ox Schauspielhaus concert
20:00 Trobar De Morte Heidnisches Dorf concert
20:00 Canterra Absintherie Sixtina concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Party mit DJs Beyerhaus-Keller party
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:00 Ordo Equitum Solis Felsenkeller concert
20:20 Dark Fortress Kohlrabizirkus concert
20:30 DJ iori Absintherie Sixtina party
20:30 Aesthetic Perfection Agra Halle concert
20:30 Element Werk II Halle A concert
20:30 Cent Ans De Solitude Anker concert
20:40 Global Citizen Moritzbastei concert
20:50 Dreadful Shadows Parkbühne concert
21:00 Bilder einer Ausstellung Krystallpalast show
21:00 VkOne Japanese Rock, Pop & Glamour Villa party
21:20 Ordo Rosarius Equilibrio Felsenkeller concert
21:20 Wardruna Schauspielhaus concert
21:30 Johann Strauss Orchester Leipzig Völkerschlachtdenkmal concert
21:30 Vocalensemble Borinzi Völkerschlachtdenkmal concert
21:30 Stummfilm und Musik Wanderkino movie
21:30 Thorofon Anker concert
21:30 Secrets Of The Moon Kohlrabizirkus concert
21:50 Funker Vogt Agra Halle concert
21:50 Vendemmian Werk II Halle A concert
21:50 Mueran Humanos Moritzbastei concert
22:00 Qntal Heidnisches Dorf concert
22:00 Obsession Bizarr Volkspalast Kuppelhalle party
22:30 Engel mit nur einem Flügel Absintherie Sixtina movie
22:50 Brighter Death Now Anker concert
22:50 Amorphis Kohlrabizirkus concert
22:50 Hekate Felsenkeller concert
23:00 Morbus M., exocet La Petite Absintherie concert
23:00 DJ SKULLSCRAPPER Agra 4.2 party
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:00 The Arch Moritzbastei concert
23:00 Unto Ashes Schauspielhaus concert
23:00 300 Cinestar movie
23:10 Combichrist Agra Halle concert
23:10 Sigue Sigue Sputnik Werk II Halle A concert
23:55 When We Were Young Werk II Halle D party
Start time Title Location Category
00:00 Las Fuegas - Feuershow Heidnisches Dorf show
00:30 Mitternachtslesung Absintherie Sixtina reading
02:00 DJ Chris (Agonoize) Agra 4.2 party
07:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina party
08:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
09:00 Alexander Nym "Schillerndes Dunkel" Absintherie Sixtina reading
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie party
10:00 Jennifer Hoffert, A. Nym "Black Celebration" Absintherie Sixtina reading
10:00 Trauerhallen geöffnet Südfriedhof other
10:00 Führung durch die Trauerhallen Südfriedhof other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Freier Eintritt Ägyptisches Museum other
10:00 Als der Südfriedhof mein Wohnzimmer war Runde Ecke other
11:00 Zackenflanke Heidnisches Dorf concert
11:00 Night Windows Oper Leipzig concert
11:00 Basar La Petite Absintherie other
11:00 Gabelfrühstück Ring-Café other
11:30 Juan Of The Dead Passage Kinos movie
11:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
12:00 Adversus Absintherie Sixtina reading
12:00 Kleider machen Leute Grassi-Museum other
12:00 Dark Rooms of Asia Grassi-Museum other
12:00 Boten des Todes Schwarz10 other
12:00 Auch die besten Vegetarier... Krystallpalast show
12:30 Thomas Sabottka und Meystersinger Cinestar reading
12:30 Führung durch Renaissance-Saal Grassi-Museum other
12:30 Harpyie Heidnisches Dorf concert
13:00 Per Fumum Grassi-Museum other
13:00 Qntal Cinestar autographs
13:00 Kettenkarussell der Unglaublichkeiten Freilichtbühne am Westwerk other
13:30 Tanz durch das Totenreich Grassi-Museum other
13:50 Zombies From Outa Space Cinestar movie
14:00 Führung durch die Trauerhallen Südfriedhof other
14:00 Kleider machen Leute Grassi-Museum other
14:00 Dark Rooms of Asia Grassi-Museum other
14:00 Autodafeh Cinestar autographs
14:00 Vom Götterkönig zum König der Götter Ägyptisches Museum other
14:00 Zackenflanke Heidnisches Dorf concert
14:30 Führung durch Renaissance-Saal Grassi-Museum other
14:30 Auch die besten Vegetarier... Krystallpalast show
15:00 Daniel Malheur "Monokelpop" Absintherie Sixtina concert
15:00 Mark Benecke Schauspielhaus show
15:00 Per Fumum Grassi-Museum other
15:00 Element Cinestar autographs
15:00 Eh' ich ans Werk geh... Alte Börse concert
15:30 Escalator Parkbühne concert
15:30 Die Knochen meiner Vorfahren Grassi-Museum other
15:30 Harpyie Heidnisches Dorf concert
15:40 Die Wüsten Geschichten Cinestar reading
16:00 Mesh Cinestar autographs
16:00 Stephan Clemens Restaurant Stein reading
16:00 Szenegottesdienst I Peterskirche other
16:50 Autodafeh Parkbühne concert
17:00 Das Präparat Absintherie Sixtina concert
17:00 Solblot Volkspalast Kuppelhalle concert
17:00 300 Cinestar movie
17:00 Oomph!-Tag Darkflower autographs
17:00 Nearly Opus 100 Alte Börse concert
17:15 Mono Inc. Cinestar autographs
17:30 Torul Kohlrabizirkus concert
17:30 Holy Madness Felsenkeller concert
17:30 Euzen Heidnisches Dorf concert
17:40 Vurgart Volkspalast Kantine concert
18:00 Schwarzer Engel Agra Halle concert
18:00 Empusae Werk II Halle A concert
18:00 Aura Noctis Schauspielhaus concert
18:00 Das schlaue Füchslein Oper Leipzig show
18:00 Szenegottesdienst II Peterskirche other
18:00 Bilder einer Ausstellung Krystallpalast show
18:10 Portion Control Parkbühne concert
18:30 Sixth June Anker concert
18:30 Ain Soph Volkspalast Kuppelhalle concert
18:40 Melotron Kohlrabizirkus concert
18:40 Dr. Geek And The Freakshow Felsenkeller concert
19:00 A Life Devided Agra Halle concert
19:00 Bettina Köster Absintherie Sixtina concert
19:00 Thrudvangar Heidnisches Dorf concert
19:10 Wieloryb Werk II Halle A concert
19:30 The Invincible Spirit Parkbühne concert
19:30 Arise-X Moritzbastei concert
19:30 Gnomonclast Volkspalast Kantine concert
19:30 Jordan Reyne Schauspielhaus concert
19:30 Die Kammer Völkerschlachtdenkmal concert
19:40 Velvet Condom Anker concert
19:50 Scandy Kohlrabizirkus concert
19:50 The Fright Felsenkeller concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Party mit DJs Beyerhaus-Keller party
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:10 The House of Usher Agra Halle concert
20:20 Nachtmahr Werk II Halle A concert
20:20 Dernière Volonté Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 DJ Mike L. Absintherie Sixtina party
20:30 Adorned Brood Heidnisches Dorf concert
20:40 Freakangel Moritzbastei concert
20:50 Opera Multi Steel Anker concert
21:00 Klutae Parkbühne concert
21:00 Tiefenstadt Absintherie Sixtina concert
21:00 Frozen Plasma Kohlrabizirkus concert
21:00 Mignon Felsenkeller concert
21:00 Evi Vine Schauspielhaus concert
21:00 Nachtschicht Villa party
21:30 Mono Inc. Agra Halle concert
21:30 Luftwaffe Volkspalast Kantine concert
21:30 Autopsia Völkerschlachtdenkmal concert
21:30 Stummfilm und Musik Wanderkino movie
21:40 Sonar Werk II Halle A concert
21:50 NEO Moritzbastei concert
22:00 Las Fuegas - Feuershow Heidnisches Dorf show
22:00 Depeche Mode & Sinneswandel 4Rooms party
22:00 A Night with The Cure Noels Ballroom party
22:10 B-Movie Anker concert
22:20 Mesh Kohlrabizirkus concert
22:20 Dark Shadows Felsenkeller concert
22:30 Moulin Rouge (1953) Absintherie Sixtina movie
22:30 Of The Wand And The Moon Volkspalast Kuppelhalle concert
22:30 Qntal Schauspielhaus concert
23:00 Diary of Dreams Agra Halle concert
23:00 Synapscape Werk II Halle A concert
23:00 S.K.E.T. Moritzbastei concert
23:00 Dead Man Cinestar movie
23:00 Odroerir Heidnisches Dorf concert
23:00 DJ Steve Weeks (London) Agra 4.2 party
23:00 Orgel & Stimme Peterskirche concert
23:00 Göttertanz Städtisches Kaufhaus party
23:55 When We Were Young Werk II Halle D party
Start time Title Location Category
00:30 Mitternachtslesung Absintherie Sixtina reading
01:00 Peter Heppner Agra Halle concert
02:00 DJ Andy LaPlegua (COmbichrist) Agra 4.2 party
07:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina party
08:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie party
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Als der Südfriedhof mein Wohnzimmer war Runde Ecke other
11:00 Basar La Petite Absintherie other
11:00 Harpyie Heidnisches Dorf concert
11:00 Warum wir nie erwachsen werden Lyzeum für Klavier concert
12:00 Fairydust Absintherie Sixtina concert
12:00 Boten des Todes Schwarz10 other
12:30 Oneiros - Tödlicher FLuch Cinestar reading
12:30 Omdulö Heidnisches Dorf concert
13:50 Shadow Of The Unnamable Cinestar movie
14:00 Schattenerbe Absintherie Sixtina concert
14:00 Douglas J. McCarthy Cinestar autographs
14:00 Zackenflanke Heidnisches Dorf concert
14:30 The Wars Parkbühne concert
14:30 Horror-Höhlen, Wolfswollust und Mondgemaunze Cinestar reading
15:00 Lola Angst Schauspielhaus show
15:00 The Exploding Boy Cinestar autographs
15:30 Les Yeux Sans Visage Parkbühne concert
15:30 Harpyie Heidnisches Dorf concert
15:50 Dead Man Cinestar movie
16:00 Vadot Absintherie Sixtina concert
16:00 R 15 Restaurant Stein concert
16:00 Binary Park Cinestar autographs
16:00 Tanguero – Saxophonquartett Ring-Café concert
16:30 Blitzmaschine Agra Halle concert
16:40 Spiral 69 Parkbühne concert
17:00 Subheim Volkspalast Kantine concert
17:00 Finntroll Cinestar autographs
17:00 Omdulö Heidnisches Dorf concert
17:30 Steinkind Agra Halle concert
17:30 Coronatus Felsenkeller concert
17:50 The Exploding Boy Parkbühne concert
17:50 Download / Dead Voices On Air Volkspalast Kuppelhalle concert
18:00 Hagens Brut Absintherie Sixtina concert
18:00 Die Liebe zu drei Orangen Oper Leipzig show
18:00 Jamey Rottencorpse And The Rising Dead Werk II Halle A concert
18:00 Dogma Schauspielhaus concert
18:00 Mad Sin Cinestar autographs
18:30 Zackenflanke Heidnisches Dorf concert
18:40 Accessory Agra Halle concert
18:40 Darkestrah Felsenkeller concert
19:10 The Crimson Ghosts Werk II Halle A concert
19:10 The Names Parkbühne concert
19:30 Die Frösche Absintherie Sixtina concert
19:30 Larva Moritzbastei concert
19:30 Eklipse Schauspielhaus concert
19:40 Tzolk'in Volkspalast Kantine concert
19:50 Amduscia Agra Halle concert
19:50 Arkona Felsenkeller concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Große WGT-Abschlußfeier Beyerhaus-Keller party
20:00 WGT-Abschlußparty Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:20 The Hellfreaks Werk II Halle A concert
20:30 DJ ChaoticSel Absintherie Sixtina party
20:30 Legion Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 Los Dilettantos Heidnisches Dorf concert
20:40 iLiKETRAiNS Parkbühne concert
20:40 Massiv in Mensch Moritzbastei concert
21:00 Alice Neve Fox Schauspielhaus concert
21:10 Douglas J McCarthy Agra Halle concert
21:10 Tyr Felsenkeller concert
21:30 Bad Sector Volkspalast Kantine concert
21:40 The Creepshow Werk II Halle A concert
21:50 Rummselsnuff Moritzbastei concert
22:00 In Gowan Ring Heidnisches Dorf concert
22:00 La Moresca Alte Börse concert
22:20 Irfan Schauspielhaus concert
22:30 The Crow Absintherie Sixtina movie
22:30 Agonoize Agra Halle concert
22:30 Näo Volkspalast Kuppelhalle concert
22:30 Finntroll Felsenkeller concert
23:00 Mad Sin Werk II Halle A concert
23:00 Binary Park Moritzbastei concert
23:00 DJ Diva Agra 4.2 party
23:30 Party mit DJs Volkspalast Kantine party
Start time Title Location Category
02:00 DJ Torben Schmidt Agra 4.2 party