Events 2013

Start time Title Location Category
00:00 Rituals Of Transformation Sixtina other
00:20 DJ Elvis Agra 4.2 party
08:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina other
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:30 Swing- & Absinth-Frühstück La Petite Absintherie other
09:30 Metal & Absinth-Frühstück Soup Bar Summarum other
10:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
10:00 Rituals of Transformation Sixtina other
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Ausstellung: Vanitas – Tod im Buch Deutsche Nationalbibliothek other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Musikinstrumente für Richard Wagner Grassi-Museum other
10:00 Minkisi – Skulpturen vom unteren Kongo Grassi-Museum other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:30 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Vroudenspiel Heidnisches Dorf concert
11:00 Consomme La Petite Absintherie other
11:00 Bouillabaisse Soup Bar Summarum other
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:00 Historische Buchwerkstatt BuchZunft other
12:00 Kel Amrun Heidnisches Dorf concert
12:00 Ausstellung: Tribal Gothic Schwarz10 other
13:00 Serpentyne Heidnisches Dorf concert
13:00 Fairy & Friends Absintherie Sixtina concert
13:00 Laibach & NSK Sixtina reading
13:00 Räuchern mit heimischen Kräutern Kaffee Schwarz show
14:00 Der Frauen(f)lüsterer Krystallpalast show
14:00 Volkslieder und Chansons Kaffee Schwarz show
14:00 Stream Noire La Petite Absintherie movie
14:30 Vroudenspiel Heidnisches Dorf concert
15:00 Lao Xao Trio Ring-Café concert
15:00 Viktorianisches Picknick König-Albert-Park other
15:00 Molllust Absintherie Sixtina concert
15:00 Einlaß Schauspielhaus other
15:00 Das Ich Städtisches Kaufhaus autographs
15:00 Einlaß Parkbühne other
15:30 Bianca Stücker Schauspielhaus reading
15:30 Terminal Gods Parkbühne concert
16:00 Kel Amrun Heidnisches Dorf concert
16:00 Stricknachmittag Hilfsverein Nächstenliebe other
16:00 NSK-Akademie Kulturny Dom B31 show
16:00 Einlaß Non Tox other
16:00 Abney Park Städtisches Kaufhaus autographs
16:30 The Breath Of Life Parkbühne concert
16:45 Strangers Non Tox concert
17:00 Das Fortleben – Der Mensch ist los! Ring-Café show
17:00 Oberer Totpunkt Absintherie Sixtina concert
17:00 Düsterpiano Sixtina concert
17:00 Ukulelenprediger Schauspielhaus reading
17:00 Winterkälte Städtisches Kaufhaus autographs
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 Walg & Wagner Plan B Kulturkaffee other
17:00 Einlaß Altes Landratsamt other
17:00 Einlaß Kohlrabizirkus other
17:30 Stein Heidnisches Dorf concert
17:30 <1979> Altes Landratsamt concert
17:30 Pokemon Reaktor Kohlrabizirkus concert
17:50 Still Patient? Parkbühne concert
17:55 Disemboweled Non Tox concert
18:00 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
18:00 Einlaß Volkspalast Kantine other
18:00 The 69 Eyes Städtisches Kaufhaus autographs
18:00 Welle:Erdball-Party Darkflower party
18:00 Letzte Instanz Agra Halle concert
18:30 Camerata Mediolanense Volkspalast Kuppelhalle concert
18:30 Thomas Manegold & Lisa Morgenstern Schauspielhaus reading
18:30 Incite/ Altes Landratsamt concert
18:30 Tyske Ludder Kohlrabizirkus concert
19:00 Sinfonetta Ring-Café concert
19:00 Serpentyne Heidnisches Dorf concert
19:00 Nietzsche & The Wagners Absintherie Sixtina concert
19:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof other
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:05 TWA Corbies Volkspalast Kantine concert
19:05 Hells Heaven Non Tox concert
19:10 Gitane Demone Parkbühne concert
19:25 Das Ich Agra Halle concert
19:40 Proyecto Mirage Altes Landratsamt concert
19:50 Decoded Feedback Kohlrabizirkus concert
20:00 Marion Alexa Müller Schauspielhaus reading
20:00 Synthie Project & Minimalkompromiss 4Rooms party
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:00 Halo Effect Moritzbastei concert
20:10 Daemonia Nymphe Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 Dunkelschön Heidnisches Dorf concert
20:30 DJ Mike L. Absintherie Sixtina party
20:30 DJ Papa Schlumpf Sixtina party
20:30 DJ Koony Sixtina party
20:30 Victorious Non Tox concert
20:40 Sex Gang Children Parkbühne concert
21:00 Ladies' Room Krystallpalast show
21:00 Party mit DJs Beyerhaus-Keller party
21:00 Party mit DJs Villa party
21:00 The 69 Eyes Agra Halle concert
21:00 Unitary Moritzbastei concert
21:00 Hypnoskull Altes Landratsamt concert
21:20 Bruderschaft Kohlrabizirkus concert
21:35 NG (Northgate) Volkspalast Kantine concert
22:00 Faun Heidnisches Dorf concert
22:00 DJ Rico (Letzte Instanz) Agra 4.2 party
22:00 X-In June Moritzbastei concert
22:30 Winterkälte Altes Landratsamt concert
22:40 ACTUS Volkspalast Kuppelhalle concert
22:40 Abney Park Agra Halle concert
22:50 In Strict Confidence Kohlrabizirkus concert
22:55 Leather Strip Agra Halle concert
23:00 Göttertanz Städtisches Kaufhaus party
23:00 Terror Dance Sweat Club party
23:10 Das Moon Moritzbastei concert
23:30 Feuershow Heidnisches Dorf show
23:55 When We Were Young Werk II Halle D party
Start time Title Location Category
00:00 DJs Moritzbastei party
01:00 DJ Oliver Klein Agra 4.2 party
01:00 And One Agra Halle concert
08:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina other
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:30 Swing- & Absinth-Frühstück La Petite Absintherie other
10:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
10:00 Rituals of Transformation Sixtina other
10:00 Frühschoppen am Pool Non Tox party
10:00 Freier Eintritt Ägyptisches Museum other
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Defa-Dokumentarfilm "Unsere Kinder" Runde Ecke movie
10:00 Ausstellung: Vanitas – Tod im Buch Deutsche Nationalbibliothek other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Musikinstrumente für Richard Wagner Grassi-Museum other
10:00 Minkisi – Skulpturen vom unteren Kongo Grassi-Museum other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:30 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Gabelfrühstück Ring-Café other
11:00 Kel Amrun Heidnisches Dorf concert
11:00 Consomme La Petite Absintherie other
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:00 Historische Buchwerkstatt BuchZunft other
12:00 Düsterpiano Absintherie Sixtina concert
12:00 Ausstellung: Tribal Gothic Schwarz10 other
12:30 Vroudenspiel Heidnisches Dorf concert
13:00 Einlaß Schauspielhaus other
13:00 Letzte Instanz Städtisches Kaufhaus autographs
13:00 Lesungen aus Stasi-Akten Runde Ecke reading
13:00 Kleider machen Leute Grassi-Museum other
13:00 Schwarzes Leder, roter Lack Grassi-Museum other
13:00 Sohle mit Biß Grassi-Museum other
13:30 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
13:30 Ukulelenprediger Schauspielhaus reading
14:00 Belvedere Brass Musikpavillon concert
14:00 Der Frauen(f)lüsterer Krystallpalast show
14:00 Vampir-Rollenspiel Insel other
14:00 Vicki Vomit Absintherie Sixtina show
14:00 Patrick Wolf Volkspalast Kuppelhalle concert
14:00 Kel Amrun Heidnisches Dorf concert
14:00 unloved - unplugged Sixtina concert
14:00 Die Bierbagaluden Kaffee Schwarz reading
14:00 Stream Noire La Petite Absintherie movie
14:00 Still Patient? Städtisches Kaufhaus autographs
14:00 Totenkultur der alten Ägypter Ägyptisches Museum show
14:00 English guided tour Runde Ecke other
14:00 Von der Straße in die Galerie Runde Ecke other
14:00 Geschnürt, gepreßt, gepudert Grassi-Museum other
15:00 Diana Turcu Trio Musikpavillon concert
15:00 Holly (Letzte Instanz) Schauspielhaus reading
15:00 Aslan Faction & Bruderschaft Städtisches Kaufhaus autographs
15:00 Lesungen aus Stasi-Akten Runde Ecke reading
15:00 Kleider machen Leute Grassi-Museum other
15:00 Schwarzes Leder, roter Lack Grassi-Museum other
15:00 Sohle mit Biß Grassi-Museum other
15:00 Voodoo und Hoodoo Grassi-Museum show
15:00 Engelsmusik Alte Börse show
15:30 Soriah Heidnisches Dorf concert
16:00 Stricknachmittag Hilfsverein Nächstenliebe other
16:00 Vortrag: Geschlechterkonstruktionen... MONAliesA e.V. other
16:00 Vadot Absintherie Sixtina concert
16:00 Matthias Seydewitz Sixtina reading
16:00 Claudia Puhlfürst Restaurant Stein reading
16:00 Passion Play Städtisches Kaufhaus autographs
16:00 Mit dem IM in einer Staatsfeind-Band Runde Ecke other
16:00 Geschnürt, gepreßt, gepudert Grassi-Museum other
16:15 Gitane Demone Schauspielhaus reading
16:30 Einlaß Werk II Halle A other
16:30 Einlaß Altes Landratsamt other
16:30 Einlaß Anker other
16:30 Schattenerbe Non Tox concert
17:00 quattrocelli Musikpavillon concert
17:00 Russian Gypsy Ring-Café concert
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 The Mescaline Babies Werk II Halle A concert
17:00 Tears Of Othila Altes Landratsamt concert
17:00 Echo West Anker concert
17:00 Einlaß Kohlrabizirkus other
17:00 Vroudenspiel Heidnisches Dorf concert
17:00 Melatonie Soup Bar Summarum concert
17:00 Chorkonzert: „Apokalypse” Südfriedhof concert
17:00 Coppelius Städtisches Kaufhaus autographs
17:00 Lesungen aus Stasi-Akten Runde Ecke reading
17:00 Walg & Wagner Plan B Kulturkaffee other
17:15 Unterschicht Non Tox concert
17:30 Le Farfallette Musicali Mendelssohn-Haus show
17:30 Naughty Whisper Kohlrabizirkus concert
17:45 Michael Hutter Schauspielhaus reading
18:00 Aslan Faction Agra Halle concert
18:00 Ladies' Room Krystallpalast show
18:00 Hautville Altes Landratsamt concert
18:00 Elandor Absintherie Sixtina concert
18:00 Noktis Non Tox concert
18:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof other
18:10 The Spiritual Bat Werk II Halle A concert
18:10 The KVB Anker concert
18:30 Altar Of Plagues Kohlrabizirkus concert
18:30 Coppelius Heidnisches Dorf concert
19:00 Midgards Boten: Die EDDA Völkerschlachtdenkmal concert
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:00 Canterra Absintherie Sixtina concert
19:00 Stuka696 Non Tox concert
19:10 Lux Interna Altes Landratsamt concert
19:15 Thomas Manegold & Lisa Morgenstern Schauspielhaus reading
19:20 Velvet Acid Christ Agra Halle concert
19:30 Bloody, Dead & Sexy Werk II Halle A concert
19:30 She Past Away Anker concert
19:40 The Vision Bleak Kohlrabizirkus concert
20:00 Russian Gypsy Ring-Café concert
20:00 Talvekoidik Moritzbastei concert
20:00 Letzte Instanz Heidnisches Dorf concert
20:00 23. Festtage der Musik Thomaskirche concert
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:00 The Rocky Horror Show Musikalische Komödie show
20:00 Das Rheingold Oper Leipzig show
20:15 Centhron Non Tox concert
20:30 Darkwood Altes Landratsamt concert
20:30 DJ Basti Absintherie Sixtina party
20:30 DJ Spock Sixtina party
20:30 Duncan Evans Schauspielhaus concert
20:50 Passion Play Werk II Halle A concert
20:50 Frank (Just Frank) Anker concert
21:00 Ladies' Room Krystallpalast show
21:00 Asche Moritzbastei concert
21:00 Ally The Fiddle Absintherie Sixtina concert
21:00 Party mit DJs Beyerhaus-Keller party
21:00 Party mit DJs Villa party
21:05 Suicide Commando Agra Halle concert
21:10 Dordeduh Kohlrabizirkus concert
21:30 Stummfilm und Musik Wanderkino movie
21:30 Daemonia Nymphe Heidnisches Dorf concert
22:00 Vatican Shadow Moritzbastei concert
22:00 Ianva Altes Landratsamt concert
22:00 quattrocelli Schauspielhaus concert
22:00 Carpe Noctem Non Tox party
22:00 Party mit DJs Darkflower party
22:00 Ceremony – A tribute to Joy Division Noels Ballroom party
22:00 Obsession Bizarr Volkspalast Kuppelhalle party
22:20 Skeletal Family Werk II Halle A concert
22:20 Xeno & Oaklander Anker concert
22:40 Paradise Lost Kohlrabizirkus concert
23:00 Feuershow Heidnisches Dorf show
23:00 DJ Faderhead Agra 4.2 party
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:10 Iszoloscope Moritzbastei concert
23:55 When We Were Young Werk II Halle D party
Start time Title Location Category
00:00 DJs Moritzbastei party
00:00 Bettina Bormann Sixtina reading
01:00 IAMX Agra Halle concert
02:00 DJ Krischan (Rotersand) Agra 4.2 party
08:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina other
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:30 Swing- & Absinth-Frühstück La Petite Absintherie other
10:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
10:00 Rituals of Transformation Sixtina other
10:00 Frühschoppen am Pool Non Tox party
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Ausstellung: Vanitas – Tod im Buch Deutsche Nationalbibliothek other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Musikinstrumente für Richard Wagner Grassi-Museum other
10:00 Minkisi – Skulpturen vom unteren Kongo Grassi-Museum other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:30 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Gospelchor „open up wide“ Musikpavillon concert
11:00 Gabelfrühstück Ring-Café other
11:00 Brigandu Heidnisches Dorf concert
11:00 Consomme La Petite Absintherie other
11:00 Isa Theobald La Petite Absintherie reading
11:00 Trauerhallen geöffnet Südfriedhof other
11:00 Führung durch Trauerhallen Südfriedhof other
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:00 Historische Buchwerkstatt BuchZunft other
11:30 Evil Dead Passage Kinos movie
12:00 Anna Aliena Absintherie Sixtina concert
12:00 Ausstellung: Tribal Gothic Schwarz10 other
12:30 Cantus Lunaris Heidnisches Dorf concert
12:30 Ach, arme Welt... Grassi-Museum other
13:00 Viel Lärm um nichts Arena am Asisi-Panometer show
13:00 Sleeping Dog Wake Städtisches Kaufhaus autographs
13:00 Kleider machen Leute Grassi-Museum other
13:00 Schwarzes Leder, roter Lack Grassi-Museum other
13:00 Sohle mit Biß Grassi-Museum other
13:00 Sapce Cowboy Grassi-Museum other
14:00 Es löscht das Meer die Sonne aus... Krystallpalast show
14:00 Daniel Malheur Absintherie Sixtina concert
14:00 Einlaß Schauspielhaus other
14:00 Brigandu Heidnisches Dorf concert
14:00 Stream Noire La Petite Absintherie movie
14:00 The Birthday Massacre Städtisches Kaufhaus autographs
14:00 Geschnürt, gepreßt, gepudert Grassi-Museum other
14:30 Einlaß Parkbühne other
14:30 Jörg Scheidt Schauspielhaus show
14:30 Ach, arme Welt... Grassi-Museum other
15:00 Johann-Strauß-Orchester Musikpavillon concert
15:00 Namnambulu Städtisches Kaufhaus autographs
15:00 Kleider machen Leute Grassi-Museum other
15:00 Sohle mit Biß Grassi-Museum other
15:00 Sapce Cowboy Grassi-Museum other
15:00 Von hellen und dunklen Tönen Grassi-Museum other
15:00 Restless Love Alte Börse show
15:20 Theatres Des Vampires Parkbühne concert
15:30 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
15:30 Einlaß Volkspalast Kantine other
15:30 Cantus Lunaris Heidnisches Dorf concert
15:30 Rabe & Kreuz Peterskirche other
16:00 Schneewittchen Absintherie Sixtina concert
16:00 Einlaß Agra Halle other
16:00 Daniel Malheur - Monokelpop Sixtina concert
16:00 Einlaß Altes Landratsamt other
16:00 Einlaß Kohlrabizirkus other
16:00 Rolf Schilling Schauspielhaus reading
16:00 Henric De La Cour Volkspalast Kuppelhalle concert
16:00 First NSK Citizens' Congress Kulturny Dom B31 movie
16:00 Stephan Clemens Restaurant Stein reading
16:00 Führung durch Trauerhallen Südfriedhof other
16:00 Xandria Städtisches Kaufhaus autographs
16:30 K-Bereit Altes Landratsamt concert
16:30 Solar Fake Kohlrabizirkus concert
16:40 Devilish Impressions Parkbühne concert
17:00 Lord Of The Lost Agra Halle concert
17:00 Einlaß Werk II Halle A other
17:00 Einlaß Anker other
17:00 Din Brad Heidnisches Dorf concert
17:00 Melatonie Soup Bar Summarum concert
17:00 Esben & The Which Städtisches Kaufhaus autographs
17:00 das blaue zimmer. Beyerhaus-Keller show
17:00 Die Meistersinger von Nürnberg Oper Leipzig show
17:00 Über den Tellerrand Alte Börse show
17:05 Die Selektion Volkspalast Kantine concert
17:30 Phosgore Werk II Halle A concert
17:30 IRM Anker concert
17:30 Klaus Märkert Schauspielhaus reading
17:40 Future Trail Kohlrabizirkus concert
17:50 Hecate Enthroned Parkbühne concert
17:50 Brigade Werther Altes Landratsamt concert
18:00 Ladies' Room Krystallpalast show
18:00 Eycromon Absintherie Sixtina concert
18:00 Unzucht Agra Halle concert
18:00 Scarlet Soho Volkspalast Kuppelhalle concert
18:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof other
18:30 Fjoergyn Heidnisches Dorf concert
18:35 Desireless & Operation Of The Sun Kohlrabizirkus concert
18:40 Dirty K Werk II Halle A concert
18:50 Objekt/Urian Anker concert
19:00 Cantus Lunaris Völkerschlachtdenkmal concert
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:00 Christian von Aster Schauspielhaus reading
19:00 .com/kill Darkflower party
19:05 End Of Green Agra Halle concert
19:05 Martial Canterel Volkspalast Kantine concert
19:10 Pankow Altes Landratsamt concert
19:20 Xandria Parkbühne concert
19:40 Namnambulu Kohlrabizirkus concert
20:00 Dent.ct.Bug Absintherie Sixtina concert
20:00 Incubite Werk II Halle A concert
20:00 RRoyce Moritzbastei concert
20:00 Vortrag: Dr. Mark Benecke Sixtina show
20:00 Nomans Land Heidnisches Dorf concert
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:00 Richard Wagner zum 200. Geburtstag Gewandhaus concert
20:00 The Rocky Horror Show Musikalische Komödie show
20:10 Prurient Anker concert
20:10 Sleeping Dogs Wake Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 DJ Porno Absintherie Sixtina party
20:30 The Birthday Massacre Agra Halle concert
20:30 DJ FrequenC Sixtina party
20:30 Halo Manash Schauspielhaus concert
20:40 A Split Second Altes Landratsamt concert
20:50 Crematory Parkbühne concert
21:00 Formalin Moritzbastei concert
21:00 Kosheen Kohlrabizirkus concert
21:00 Party mit DJs Beyerhaus-Keller party
21:00 Nachtschicht Villa party
21:10 Con-Dom Anker concert
21:20 Shiv-R Werk II Halle A concert
21:25 Karin Park Volkspalast Kantine concert
21:30 Stummfilm und Musik Wanderkino movie
22:00 Requiem d-Moll Völkerschlachtdenkmal concert
22:00 Digitalis Purpurea Moritzbastei concert
22:00 Soriah Schauspielhaus concert
22:00 Depeche Mode Party & G7 Spezial 4Rooms party
22:00 A Night with The Cure Noels Ballroom party
22:00 Dumky Trio Lyzeum für Klavier concert
22:10 Lacrimosa Agra Halle concert
22:10 The Cassandra Complex Altes Landratsamt concert
22:30 Sutcliffe Jügend Anker concert
22:30 Welle:Erdball Kohlrabizirkus concert
22:40 Noisuf-X Werk II Halle A concert
22:40 Esben & The Witch Volkspalast Kuppelhalle concert
23:00 Fejd Heidnisches Dorf concert
23:00 DJ Steve Weeks (London) Agra 4.2 party
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:15 Grausame Töchter Moritzbastei concert
23:55 When We Were Young Werk II Halle D party
Start time Title Location Category
00:00 DJs Moritzbastei party
02:00 DJ Ronan (VNV Nation) Agra 4.2 party
08:00 Absinthfrühstück Absintherie Sixtina other
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:30 Swing- & Absinth-Frühstück La Petite Absintherie other
10:00 Infostände & Markt Absintherie Sixtina other
10:00 Cold Open Absintherie Sixtina concert
10:00 Rituals of Transformation Sixtina other
10:00 Frühschoppen am Pool Non Tox party
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Musikinstrumente für Richard Wagner Grassi-Museum other
10:00 Minkisi – Skulpturen vom unteren Kongo Grassi-Museum other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:30 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Gabelfrühstück Ring-Café other
11:00 Consomme La Petite Absintherie other
11:00 Brigandu Heidnisches Dorf concert
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:00 Historische Buchwerkstatt BuchZunft other
12:00 Klassik und Barock Lyzeum für Klavier concert
12:00 Paranoid Android Absintherie Sixtina concert
12:00 Ausstellung: Tribal Gothic Schwarz10 other
12:30 Cantus Lunaris Heidnisches Dorf concert
13:00 Marko Kruppe Kaffee Schwarz reading
14:00 Frühlingsgefühle in C Lyzeum für Klavier concert
14:00 Guitarreros Musikpavillon concert
14:00 Area 24 Absintherie Sixtina concert
14:00 Utz Anhalt Sixtina reading
14:00 Stream Noire La Petite Absintherie movie
14:00 Brigandu Heidnisches Dorf concert
14:00 Wolfchant Städtisches Kaufhaus autographs
14:30 Einlaß Schauspielhaus other
15:00 Christian von Aster Schauspielhaus reading
15:00 VNV Nation Städtisches Kaufhaus autographs
15:00 Schwarzes Leder, roter Lack Grassi-Museum other
15:30 Einlaß Parkbühne other
15:30 Nachtgeschrei Heidnisches Dorf concert
15:30 X-Improviso Alte Börse show
16:00 Hagens Brut Absintherie Sixtina concert
16:00 NSK-Akademie Kulturny Dom B31 show
16:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof other
16:00 Saltatio Mortis Städtisches Kaufhaus autographs
16:00 Parsifal Oper Leipzig show
16:20 Whispers In The Shadow Parkbühne concert
16:30 Lucas Fassnacht Schauspielhaus reading
16:30 Einlaß Altes Landratsamt other
16:30 Einlaß Kohlrabizirkus other
16:30 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
16:30 Einlaß Volkspalast Kantine other
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 Einlaß Werk II Halle A other
17:00 Burn Altes Landratsamt concert
17:00 Negură Bunget Kohlrabizirkus concert
17:00 Circular Volkspalast Kantine concert
17:00 Cantus Lunaris Heidnisches Dorf concert
17:00 Ensiferum Städtisches Kaufhaus autographs
17:00 Ceskie Alte Börse concert
17:30 Dr. Hell Werk II Halle A concert
17:50 In Mitra Medusa Inri Parkbühne concert
17:55 Contrastate Volkspalast Kuppelhalle concert
18:00 Fairydust Sixtina concert
18:00 Carsten Klatte Schauspielhaus reading
18:00 Orange Sector Agra Halle concert
18:00 Koffin Kats Städtisches Kaufhaus autographs
18:00 Saeldes Sanc Alte Börse concert
18:30 The Twilight Garden Altes Landratsamt concert
18:30 Alexander Paul Blake's Aethernaeum Kohlrabizirkus concert
18:30 Vermaledeyt Heidnisches Dorf concert
18:40 The Spook Werk II Halle A concert
19:00 DJ Anti Sixtina party
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:10 Other Day Parkbühne concert
19:10 Reformed Faction Volkspalast Kantine concert
19:20 Patenbrigade Wolff Agra Halle concert
19:30 Charlotte Fritsch Schauspielhaus reading
19:40 The Blue Angel Lounge Altes Landratsamt concert
19:40 Wolfchant Kohlrabizirkus concert
20:00 After White Smoke Absintherie Sixtina concert
20:00 Banane Metalik Werk II Halle A concert
20:00 Nachtgeschrei Heidnisches Dorf concert
20:00 WGT-Abschlußfeier Darkflower party
20:00 Party mit DJs Moritzbastei party
20:15 Predominance Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 DJ Darkland Absintherie Sixtina party
20:40 Catastrophe Ballet Parkbühne concert
20:50 KMFDM Agra Halle concert
20:50 Principe Valiente Altes Landratsamt concert
21:00 La Moresca – „The King's Delight” Ring-Café show
21:00 Lucas Fassnacht Schauspielhaus reading
21:00 Readjust Moritzbastei concert
21:00 Korpiklaani Kohlrabizirkus concert
21:00 WGT-Abschlußfeier Beyerhaus-Keller party
21:20 Koffin Kats Werk II Halle A concert
21:30 Arktau Eos Volkspalast Kantine concert
21:30 Saltatio Mortis Heidnisches Dorf concert
22:00 Enabled Disaster Moritzbastei concert
22:00 Wipeout Moritzbastei concert
22:00 Trümmertango vs Benny Steel Werk II Halle D party
22:10 I Like Trains Altes Landratsamt concert
22:30 VNV Nation Agra Halle concert
22:30 Ensiferum Kohlrabizirkus concert
22:35 Ulver Volkspalast Kuppelhalle concert
22:50 The Other Werk II Halle A concert
23:00 DJ Diva Agra 4.2 party
23:10 Metallspürhunde Moritzbastei concert
23:45 Party mit DJs Volkspalast Kantine party
Start time Title Location Category
00:00 DJs Moritzbastei party
02:00 DJ Infantriene & DJ Caligari Agra 4.2 party
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other