Events 2014

Start time Title Location Category
08:00 Absinthfrügstück Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie other
09:00 Frühstück & Absinth Soup Bar Summarum other
09:00 AMI – Auto Mobil International Messe Leipzig other
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Leipzig in Black Stadtgeschichtliches Museum other
10:00 Totenstill Atelier Nord other
10:00 Kleiner Markt Sixtina other
11:00 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Suppenbuffet & Absinth La Petite Absintherie other
11:00 Einlaß Moritzbastei other
11:00 Suppenbuffet & Absinth Soup Bar Summarum other
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 BuchZunft BuchZunft other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:00 After White Smoke Sixtina party
11:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
11:30 Nachtwindheim Moritzbastei concert
11:30 Argentum Ferrum Heidnisches Dorf concert
11:30 Metusa Heidnisches Dorf concert
12:00 Cold Open Sixtina concert
12:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
12:00 Last Exit For The Lost Atelier Abraxas other
12:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
12:50 Els Berros De La Cort Heidnisches Dorf concert
13:00 Ritterkampf Moritzbastei show
13:00 Nachtlichter Alina Art Galerie other
13:00 Philosophia-Mode Hotel Fürstenhof other
13:30 Einlaß Krystallpalast other
13:30 Argentum Ferrum Heidnisches Dorf concert
14:00 Mollust Sixtina concert
14:00 Morla Memoria Sixtina concert
14:00 Die fantastische Oliver Klein Show Krystallpalast show
14:00 Einlaß Cinestar other
14:00 Christian Death Cinestar autographs
14:00 Borghesia: Dub Photo / Early Video Art Kulturny Dom B31 other
14:00 Nachtwindheim Moritzbastei concert
14:00 Das Buch an der Kette BuchZunft show
14:00 H.R. Giger und der Zeitgeist des 20. Jahrhunderts K3-Lounge other
14:10 Metusa Heidnisches Dorf concert
14:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
15:00 Norman Liebold Cinestar reading
15:00 Hocico Cinestar autographs
15:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
15:00 Ho(r)ch-Romantisch Alte Börse concert
15:00 Viktorianisches Picknick König-Albert-Park other
15:30 Jungfrauenversteigerung Heidnisches Dorf show
15:40 Els Berros De La Cort Heidnisches Dorf concert
16:00 Oberer Totpunkt Sixtina concert
16:00 Twisted Destiny Sixtina concert
16:00 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
16:00 Einlaß Volkspalast Kantine other
16:00 The Bellwether Syndicate Cinestar autographs
16:00 Fakir Gaukley Moritzbastei show
16:00 E-Craft Spezial Darkflower party
16:00 Stricknachmittag für Schwarzromantiker Hilfsverein Nächstenliebe other
16:15 Dark Shadows Cinestar movie
16:30 Andrew King Volkspalast Kuppelhalle concert
16:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 Einlaß Kohlrabizirkus other
17:00 Einlaß Theater-Fabrik other
17:00 Einlaß Schauspielhaus other
17:00 Mephisto Walz Cinestar autographs
17:00 Magie und Zauberei bei den Germanen Haus des Buches show
17:00 Nachtwindheim Moritzbastei concert
17:00 Depeche Mode – Monument Promenaden Hbf reading
17:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof show
17:00 Die Prüfung Alte Börse concert
17:10 Orphaned Land Heidnisches Dorf concert
17:30 Siva Six Kohlrabizirkus concert
17:30 Aeon Sable Theater-Fabrik concert
17:30 Verdiana Raw Schauspielhaus concert
17:30 Argentum Ferrum Heidnisches Dorf concert
17:35 7JK Volkspalast Kantine concert
18:00 Versus Sixtina concert
18:00 Paranoid Android Sixtina concert
18:00 Christian Death Agra Halle concert
18:00 Einlaß Altes Landratsamt other
18:00 Apoptygma Berzerk Cinestar autographs
18:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
18:00 Welle:Erdball-Party Darkflower party
18:30 Lowcityrain Altes Landratsamt concert
18:30 Ah Cama-Sotz Volkspalast Kuppelhalle concert
18:30 Einlaß K3-Lounge other
18:30 Maria Norda Cinestar reading
18:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
18:40 Ascetic: Theater-Fabrik concert
18:40 Inkubus Sukkubus Heidnisches Dorf concert
18:50 Cygnosic Kohlrabizirkus concert
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:00 Any Second K3-Lounge concert
19:00 Beck Sian & Jonathan Kershaw Schauspielhaus concert
19:00 Einlaß Arena Leipzig other
19:00 Ritterkampf Moritzbastei show
19:00 Spielt süßer den Tod Shakunda reading
19:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
19:35 Nebelung Volkspalast Kantine concert
19:40 Blueneck Altes Landratsamt concert
19:45 The Eternal Afflict Agra Halle concert
20:00 Yura Yura Moritzbastei concert
20:00 Rotersand Kohlrabizirkus concert
20:00 Age of Heaven Theater-Fabrik concert
20:00 Apocalyptica Arena Leipzig concert
20:00 Gregor Seyfert &: Compagnie Arena Leipzig concert
20:00 Theater Titanick Arena Leipzig concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Nachtwindheim Moritzbastei concert
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Wagner_reloaded Arena Leipzig concert
20:00 Der letzte Schrei Centralpalast Stötteritz show
20:10 Heimataerde Heidnisches Dorf concert
20:15 Aestic Idiosyncrasy K3-Lounge concert
20:30 Joy of Life Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 Cécile Corbel Schauspielhaus concert
20:30 Argentum Ferrum Heidnisches Dorf concert
20:30 Elia van Scirouvsky Shakunda reading
21:00 Party mit DJs Villa party
21:00 MDS51 Moritzbastei concert
21:00 Große Eröffnungsparty Non Tox party
21:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
21:00 Party mit DJs Pamanoke party
21:00 Auf und davon Krystallpalast show
21:10 Lantlôs Altes Landratsamt concert
21:20 The Fair Sex Agra Halle concert
21:20 The Bellwether Syndicate Theater-Fabrik concert
21:30 [:SITD:] Kohlrabizirkus concert
21:30 Root4 K3-Lounge concert
21:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
21:30 Feuerspektakel Moritzbastei show
21:30 Cinema Strange: Stereotype Soup Bar Summarum party
21:35 Desiderii Marginis Volkspalast Kantine concert
21:40 Rapalje Heidnisches Dorf concert
22:00 Party mit DJs Agra 4.2 party
22:00 Selected Track of Dark Music Sixtina party
22:00 Syntech Moritzbastei concert
22:00 The Revolutionary Army Of The Infant Jesus Schauspielhaus concert
22:30 Paranormal Activity 4 Cinestar movie
22:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
22:40 Alcest Altes Landratsamt concert
22:40 Six Comm Volkspalast Kuppelhalle concert
22:40 Mephisto Walz Theater-Fabrik concert
22:45 Eycromon K3-Lounge concert
23:00 Apoptygma Berzerk Agra Halle concert
23:00 Hocico Kohlrabizirkus concert
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:00 Terror Dance Sweat Club party
23:10 Geistform Moritzbastei concert
23:30 Argentum Ferrum Heidnisches Dorf concert
23:30 Feuerspektakel Heidnisches Dorf show
23:30 Seelenfunken Heidnisches Dorf show
23:55 When We Were Young Täubchenthal party
Start time Title Location Category
00:00 DJs Moritzbastei party
00:00 Mechanical Moth K3-Lounge concert
01:00 Tanznacht K3-Lounge party
01:20 White Lies Agra Halle concert
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie other
09:00 Frühstück & Absinth Soup Bar Summarum other
09:00 AMI – Auto Mobil International Messe Leipzig other
10:00 Kleiner Markt Sixtina other
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Leipzig in Black Stadtgeschichtliches Museum other
10:00 Totenstill Atelier Nord other
11:00 After White Smoke Sixtina party
11:00 Suppenbuffet & Absinth La Petite Absintherie other
11:00 Suppenbuffet & Absinth Soup Bar Summarum other
11:00 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 Einlaß Moritzbastei other
11:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
11:00 BuchZunft BuchZunft other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:30 Ocean Angels VEID e.V. other
11:30 Eröffnung VEID e.V. other
11:30 Metusa Heidnisches Dorf concert
11:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
12:00 Electronic Noise Sixtina concert
12:00 Experimente für Kinder VEID e.V. show
12:00 Jugend mit oder ohne Stil Grassi-Museum show
12:00 Last Exit For The Lost Atelier Abraxas other
12:00 Fakir Gaukley Moritzbastei show
12:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
12:30 GDR exhibiton english tour Runde Ecke show
12:50 Els Berros De La Cort Heidnisches Dorf concert
13:00 Einlaß Cinestar other
13:00 Hamferd Cinestar autographs
13:00 Mein Freund der Feind ist tot Runde Ecke concert
13:00 Nachtlichter Alina Art Galerie other
13:00 Natur im Fokus von Legitimation und Determinismus Atelier Abraxas show
13:00 Nachtwindheim Moritzbastei concert
13:00 Schweine für die Ahnen Grassi-Museum other
13:00 Philosophia-Mode Hotel Fürstenhof other
13:00 Jorinde und Joringel Täubchenthal show
13:30 Einlaß Krystallpalast other
13:30 Heiko Schnickmann Cinestar other
13:30 Seelenfunken Tanz Heidnisches Dorf show
13:30 Alles andere als Steam Grassi-Museum show
14:00 The Stompcrash Sixtina concert
14:00 Delivered Souls Sixtina concert
14:00 Borghesia: Dub Photo / Early Video Art Kulturny Dom B31 other
14:00 Frontline Assembly Cinestar autographs
14:00 Ritterkampf Moritzbastei show
14:00 Das Buch an der Kette BuchZunft show
14:00 Der lange Weg ins Jenseits Grassi-Museum other
14:00 H.R. Giger und der Zeitgeist des 20. Jahrhunderts K3-Lounge other
14:00 Sonne und Untergang Krystallpalast show
14:00 Vampire-Rollenspiel Insel other
14:10 Metusa Heidnisches Dorf concert
14:15 Luci van Org VEID e.V. show
14:30 Lesung Verlag Drache Heidnisches Dorf reading
14:30 Szenische Lesungen Runde Ecke reading
14:30 Hauptsache Liegen Sitzen Schaukeln Grassi-Museum show
14:45 Dark Shadows Cinestar movie
15:00 Monokelpop Sixtina concert
15:00 Jan Uwe Fitz VEID e.V. reading
15:00 Einlaß Parkbühne other
15:00 Einlaß Schauspielhaus other
15:00 45 Grave Cinestar autographs
15:00 Eine Einführung in die Runen Atelier Abraxas show
15:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
15:00 Gemeinschaft mit den Ahnen Grassi-Museum other
15:00 Von Fagotten und Gitarren Musikpavillon concert
15:30 Claudia Rapp VEID e.V. reading
15:30 Schneewittchen Parkbühne concert
15:30 Dr. Mark Benecke Schauspielhaus show
15:30 Jungfrauenversteigerung Heidnisches Dorf show
15:30 GDR exhibiton english tour Runde Ecke show
15:30 Szenische Lesungen Runde Ecke reading
15:30 Jugend mit oder ohne Stil Grassi-Museum show
15:40 Remeber Twilight Heidnisches Dorf concert
16:00 Vadot Sixtina concert
16:00 Ein Schelm, der Böses denkt Moritzbastei show
16:00 Einlaß Non Tox other
16:00 Melotron Record Release Party Darkflower party
16:00 Placebo Effect Cinestar autographs
16:00 Das Festungsgericht Moritzbastei show
16:00 From Buenos Aires With Love Musikpavillon concert
16:00 Stricknachmittag für Schwarzromantiker Hilfsverein Nächstenliebe other
16:00 Er hätte weiter gemordet Restaurant Stein reading
16:15 Erotik-Show Non Tox show
16:30 Einlaß Altes Landratsamt other
16:30 Einlaß Täubchenthal other
16:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
16:30 Hauptsache Liegen Sitzen Schaukeln Grassi-Museum show
16:50 Oberer Totpunkt Parkbühne concert
17:00 Blackest Light Non Tox concert
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 Spielt süßer den Tod Shakunda reading
17:00 I-M-R Altes Landratsamt concert
17:00 Einlaß Kohlrabizirkus other
17:00 Inkubus Sukkubus Täubchenthal concert
17:00 Einlaß Theater-Fabrik other
17:00 Lydia Benecke Cinestar reading
17:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof show
17:00 Orphaned Land Cinestar autographs
17:00 Szenische Lesungen Runde Ecke reading
17:00 Nachtwindheim Moritzbastei concert
17:00 20 Fingers For Italy Alte Börse concert
17:00 Killerfuchs Musikpavillon concert
17:10 Zwielicht Heidnisches Dorf concert
17:30 Lacrimas Profundere Kohlrabizirkus concert
17:30 Lebanon Hanover Theater-Fabrik concert
17:30 Lesung Verlag Drache Heidnisches Dorf reading
17:45 Devil-M Non Tox concert
18:00 Unloved Sixtina concert
18:00 Elandor Sixtina concert
18:00 Pouppée Farbikk Agra Halle concert
18:00 Ewigheim Parkbühne concert
18:00 Heimataerde Record Release Party Darkflower party
18:00 Einlaß Völkerschlachtdenkmal other
18:00 Friederike Irmer Schauspielhaus show
18:00 Ritterkampf Moritzbastei show
18:00 Auf und davon Krystallpalast show
18:15 Auf den Schwingen der Hölle Shakunda reading
18:15 Markus Heitz Cinestar reading
18:20 Albireon Altes Landratsamt concert
18:20 Katzkab Täubchenthal concert
18:30 Andrew King Heidnisches Dorf concert
18:40 Els Berros De La Cort Heidnisches Dorf concert
18:45 GCG - Generation Chaos Gene Non Tox concert
18:50 Darkwell Kohlrabizirkus concert
18:50 Oppenheimer MKII Theater-Fabrik concert
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:00 Midgards Boten Völkerschlachtdenkmal concert
19:00 Capella Fidicinia Thomaskirche concert
19:00 Seraphim meets Lambda Südfriedhof reading
19:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
19:00 Gala-Konzert Oper Leipzig show
19:20 Untoten Parkbühne concert
19:30 Die Einsamkeit des Chamäleons Shakunda reading
19:30 Hundreds Schauspielhaus concert
19:30 Einlaß Gewandhaus other
19:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
19:35 Placebo Effect Agra Halle concert
19:40 Sieben Altes Landratsamt concert
19:40 Asmodi Bizarr Täubchenthal concert
19:45 Einlaß K3-Lounge other
19:45 Arise-X Non Tox concert
20:00 Readjust Sixtina concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Imaginary War Moritzbastei concert
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 Kiss The Anus Of A Black Cat Theater-Fabrik concert
20:00 Michael Schönheit Gewandhaus concert
20:00 Nachtwindheim Moritzbastei concert
20:00 Richard Strauss zum 150. Geburtstag Gewandhaus concert
20:00 Jekyll & Hyde Musikalische Komödie show
20:10 Hamferd Kohlrabizirkus concert
20:10 Cécile Corbel Heidnisches Dorf concert
20:15 Sweet Ermengarde K3-Lounge concert
20:15 Wenn der Tod lachen könnte Shakunda reading
20:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
20:50 Staubkind Parkbühne concert
21:00 Noisuf-X Non Tox concert
21:00 Blume Moritzbastei concert
21:00 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
21:00 Party mit DJs Pamanoke party
21:00 The Marionettes Täubchenthal concert
21:00 Job Karma Schauspielhaus concert
21:00 Wyrdamur Moritzbastei concert
21:00 Auf und davon Krystallpalast show
21:10 The Klinik Agra Halle concert
21:10 Argine Altes Landratsamt concert
21:20 Little Nemo Theater-Fabrik concert
21:30 Arts of Erebus K3-Lounge concert
21:30 Cinema Strange: Stereotype Soup Bar Summarum party
21:30 Orphaned Land Kohlrabizirkus concert
21:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
21:30 Feuerspektakel Moritzbastei show
21:30 Die Spinnen – 1. Teil Wanderkino movie
21:40 Al Andaluz Project Heidnisches Dorf concert
22:00 The Past Made Us One Noels Ballroom concert
22:00 Transmission WGT Sixtina party
22:00 Party mit DJ Non Tox party
22:00 Plastic Autumn Moritzbastei concert
22:00 Obsession Bizarr Volkspalast Kuppelhalle party
22:00 Engineers of Desire Volkspalast Kuppelhalle show
22:20 DJs und Laufsteg-Künstler Volkspalast Kuppelhalle show
22:30 45 Grave Täubchenthal concert
22:30 Leoll Duinn Schauspielhaus concert
22:30 Cabin In The Woods Cinestar movie
22:30 Donner & Doria Heidnisches Dorf concert
22:40 Sonne Hagal Altes Landratsamt concert
22:40 Inner Sanctum - Modenschau Volkspalast Kuppelhalle show
22:45 Mental Defect K3-Lounge concert
22:50 Front Line Assembly Agra Halle concert
22:50 Neon Theater-Fabrik concert
22:55 DJs und Laufsteg-Künstler Volkspalast Kuppelhalle show
23:00 Party mit DJs Agra 4.2 party
23:00 Remember The 80s Noels Ballroom party
23:00 Party mit DJs Villa party
23:00 Primordial Kohlrabizirkus concert
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:00 FROST Altes Landratsamt party
23:10 Robert Enforsen Moritzbastei concert
23:15 Twoknottyboys - "Bondage"-Schau Volkspalast Kuppelhalle show
23:30 DJs und Laufsteg-Künstler Volkspalast Kuppelhalle show
23:30 Seelenfunken Heidnisches Dorf show
23:30 Ex Oriente Heidnisches Dorf concert
23:30 Feuerspektakel Heidnisches Dorf show
23:50 Krissy Lou - Burlesque-Schau Volkspalast Kuppelhalle show
23:55 When We Were Young Täubchenthal party
Start time Title Location Category
00:00 Atomic Neon K3-Lounge concert
00:00 DJs Moritzbastei party
00:05 DJs und Laufsteg-Künstler Volkspalast Kuppelhalle show
01:00 Grave Rock Fantasies K3-Lounge party
01:10 Vitalic Agra Halle concert
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie other
09:00 Frühstück & Absinth Soup Bar Summarum other
09:00 AMI – Auto Mobil International Messe Leipzig other
10:00 Kleiner Markt Sixtina other
10:00 Frühschoppen am Pool Non Tox party
10:00 Freier Eintritt Ägyptisches Museum other
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Leipzig in Black Stadtgeschichtliches Museum other
10:00 Totenstill Atelier Nord other
11:00 After White Smoke Sixtina party
11:00 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Einlaß Moritzbastei other
11:00 Ex Oriente Moritzbastei concert
11:00 Suppenbuffet & Absinth La Petite Absintherie other
11:00 Suppenbuffet & Absinth Soup Bar Summarum other
11:00 Trauerhallen offen Südfriedhof other
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 BuchZunft BuchZunft other
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
11:30 Wirrwahr Heidnisches Dorf concert
11:30 Ocean Angels VEID e.V. other
11:30 Jack und das Kuckucksuhrherz Passage Kinos movie
12:00 Einlaß Cinestar other
12:00 Lucy van Org und die Meystersinger Sixtina reading
12:00 Fakir Gaukley Moritzbastei show
12:00 Last Exit For The Lost Atelier Abraxas other
12:30 Thomas Manegold Cinestar reading
12:30 Wyrdamur Heidnisches Dorf concert
12:30 If Ye Love Me Grassi-Museum show
12:50 Totus Gaudeo Heidnisches Dorf concert
13:00 Tarja Cinestar autographs
13:00 Edie Calie VEID e.V. reading
13:00 Donner & Doria Moritzbastei concert
13:00 Nachtlichter Alina Art Galerie other
13:00 Philosophia-Mode Hotel Fürstenhof other
13:30 Einlaß Krystallpalast other
13:30 Seelenfunken Tanz Heidnisches Dorf show
13:30 Christian von Aster VEID e.V. reading
13:30 Mieder Halskrausen Reifröcke Grassi-Museum show
13:45 Cabin In The Woods Cinestar movie
14:00 Ich mag's auch gern satanisch Krystallpalast show
14:00 Jenseits von gut und böse Sixtina concert
14:00 Werwölfe und Hexen Sixtina reading
14:00 Ost+Front Cinestar autographs
14:00 Alex "Cynx" Jahnke VEID e.V. reading
14:00 Ritterkampf Moritzbastei show
14:00 Borghesia: Dub Photo / Early Video Art Kulturny Dom B31 other
14:00 Ausstellungsrundgang und Gespräch Kulturny Dom B31 show
14:00 Leben im Diesseits und im Jenseits Ägyptisches Museum show
14:00 Führungen durch das Kolumbarium Südfriedhof show
14:00 Feuerwerk der Eitelkeiten Grassi-Museum show
14:00 Das Buch an der Kette BuchZunft show
14:00 H.R. Giger und der Zeitgeist des 20. Jahrhunderts K3-Lounge other
14:10 Wirrwahr Heidnisches Dorf concert
14:30 Lesung Verlag Drache Heidnisches Dorf reading
14:30 If Ye Love Me Grassi-Museum show
15:00 Einlaß Schauspielhaus other
15:00 Spetsnaz Cinestar autographs
15:00 Ex Oriente Moritzbastei concert
15:00 Lord Of The Lost Darkflower party
15:00 Schwarz auf Weiß, manchmal bunt Grassi-Museum show
15:00 Die Toten im Karnevalsgewand Grassi-Museum other
15:00 Einlaß Parkbühne other
15:00 Khandha Trio Alte Börse concert
15:30 Einlaß Täubchenthal other
15:30 Dr. Mark Benecke Schauspielhaus show
15:30 Jungfrauenversteigerung Heidnisches Dorf show
15:30 Maske & Spiegel Peterskirche other
15:30 Mieder Halskrausen Reifröcke Grassi-Museum show
15:30 Ost+Front Parkbühne concert
15:30 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
15:30 Einlaß Volkspalast Kantine other
15:40 Chistian Von Aster Cinestar reading
15:40 Totus Gaudeo Heidnisches Dorf concert
16:00 D-Tox Täubchenthal concert
16:00 Silent Poem Sixtina concert
16:00 Spielt süßer den Tod Sixtina reading
16:00 Illuminate Cinestar autographs
16:00 Das Festungsgericht Moritzbastei show
16:00 Loki – das anziehende Böse Moritzbastei show
16:00 Szenegottesdienst Peterskirche other
16:00 Feuerwerk der Eitelkeiten Grassi-Museum show
16:00 The Devil And The Universe Volkspalast Kuppelhalle concert
16:00 Tödliche Märchen Restaurant Stein reading
16:30 Einlaß Theater-Fabrik other
16:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
16:30 Einlaß Altes Landratsamt other
16:50 Koldbrann Parkbühne concert
16:55 Paranormal Activity 4 Cinestar movie
17:00 MRDTC Theater-Fabrik concert
17:00 Anne Clark Cinestar autographs
17:00 Donner & Doria Moritzbastei concert
17:00 Myk Jung Shakunda reading
17:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof show
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 Che fai tu, luna, in ciel? Alte Börse concert
17:00 Saturmzlide Altes Landratsamt concert
17:00 Einlaß Kohlrabizirkus other
17:00 Der Rosenkavalier Oper Leipzig show
17:05 The Lost Rivers Volkspalast Kantine concert
17:10 Nano Infect Täubchenthal concert
17:10 Wolfenmond Heidnisches Dorf concert
17:30 Lesung Verlag Drache Heidnisches Dorf reading
17:30 !Distain Kohlrabizirkus concert
18:00 Persephone Schauspielhaus concert
18:00 Latex Luxxx Sixtina show
18:00 Seraphim: Veritas Obscura Sixtina reading
18:00 Ritterkampf Moritzbastei show
18:00 Szenegottesdienst Peterskirche other
18:00 The Crüxshadows Agra Halle concert
18:00 Psygnosis Parkbühne concert
18:00 Jekyll & Hyde Musikalische Komödie show
18:00 The Woken Trees Volkspalast Kuppelhalle concert
18:10 No Sleep By The Machine Theater-Fabrik concert
18:15 Einlaß K3-Lounge other
18:20 Imminent Altes Landratsamt concert
18:30 FabrikC Täubchenthal concert
18:30 Kentin Jivek Heidnisches Dorf concert
18:30 Kentin Jivek Heidnisches Dorf concert
18:30 Opella Musica Südfriedhof concert
18:40 Frieder Monzer Cinestar other
18:40 XIV Dark Centuries Heidnisches Dorf concert
18:45 Dark Empire K3-Lounge concert
18:50 Metroland Kohlrabizirkus concert
19:00 Ex Oriente Moritzbastei concert
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:05 Beastmilk Volkspalast Kantine concert
19:10 Rotting Christ Parkbühne concert
19:15 Leichentuch Shakunda reading
19:20 Vomito Negro Theater-Fabrik concert
19:30 Edo Notarloberti & Viviana Scarinci Schauspielhaus concert
19:30 Wyrdamur Heidnisches Dorf concert
19:35 UK Decay Agra Halle concert
19:40 This Morn' Omina Altes Landratsamt concert
19:50 XP8 Täubchenthal concert
20:00 Konzerte Noels Ballroom concert
20:00 Endless Nights Vampire Salon Sixtina party
20:00 Tanznacht in der Krypta Sixtina party
20:00 Donner & Doria Moritzbastei concert
20:00 Intent : Outtake vs. Septron K3-Lounge concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Wenn der Tod lachen könnte Shakunda reading
20:00 Party mit DJs Darkflower party
20:00 The Empath Moritzbastei concert
20:00 Der Herr der Ringe Völkerschlachtdenkmal concert
20:00 Chrom Kohlrabizirkus concert
20:10 Finsterforst Heidnisches Dorf concert
20:20 Azar Swan Volkspalast Kuppelhalle concert
20:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
20:40 Satyricon Parkbühne concert
20:50 Borghesia Theater-Fabrik concert
21:00 Nachtschicht Villa party
21:00 Der Blaue Reiter Schauspielhaus concert
21:00 Ex Oriente Moritzbastei concert
21:00 Party mit DJs Pamanoke party
21:00 Heimstatt Yipotash Moritzbastei concert
21:10 Ext!ze Täubchenthal concert
21:10 Umbra Et Imago Agra Halle concert
21:10 Architect Altes Landratsamt concert
21:10 Solitary Experiments Kohlrabizirkus concert
21:15 Glenn Love K3-Lounge concert
21:25 Ulterior Volkspalast Kantine concert
21:30 Wyrdamur Heidnisches Dorf concert
21:30 Feuerspektakel Moritzbastei show
21:30 Cinema Strange: Stereotype Soup Bar Summarum party
21:30 Saeldes Sanc & Ernst Horn Peterskirche concert
21:30 Die Spinnen – 2. Teil Wanderkino movie
21:40 Feuerspektakel Heidnisches Dorf show
21:40 Seelenfunken Heidnisches Dorf show
22:00 Party mit DJs 4Rooms party
22:00 Antichildleague Moritzbastei concert
22:00 STÜBA-Philharmonie Völkerschlachtdenkmal concert
22:30 Spetsnaz Theater-Fabrik concert
22:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
22:30 No more K3-Lounge concert
22:40 Xotox Täubchenthal concert
22:40 Collection D'Arnell-Andréa Schauspielhaus concert
22:40 Clint Lukas "Koks & Nutten" Cinestar movie
22:40 Primordial Heidnisches Dorf concert
22:40 Klangstabil Altes Landratsamt concert
22:40 Anne Clark Kohlrabizirkus concert
22:40 The Soft Moon Volkspalast Kuppelhalle concert
22:50 Tarja Agra Halle concert
23:00 Party mit DJs Agra 4.2 party
23:00 Dunkelromantischer Tanz Städtisches Kaufhaus party
23:10 Trepaneringsritualen Moritzbastei concert
23:55 When We Were Young Täubchenthal party
Start time Title Location Category
00:00 A Night with The Cure Noels Ballroom party
00:00 Psyche K3-Lounge concert
00:00 DJs Moritzbastei party
01:00 Tanznacht K3-Lounge party
01:10 Slowdive Agra Halle concert
08:00 Absinthfrühstück Sixtina other
09:00 Frühstück & Absinth La Petite Absintherie other
09:00 Frühstück & Absinth Soup Bar Summarum other
10:00 Kleiner Markt Sixtina other
10:00 WGT-Ausklang Non Tox party
10:00 Freier Eintritt Ägyptisches Museum other
10:00 Kinder der Nacht Runde Ecke other
10:00 Freier Eintritt Museum der Bildenden Künste other
10:00 Freier Eintritt Grassi-Museum other
10:00 Leipzig in Black Stadtgeschichtliches Museum other
10:00 Totenstill Atelier Nord other
11:00 After White Smoke Sixtina party
11:00 Suppenbuffet & Absinth La Petite Absintherie other
11:00 Einlaß Heidnisches Dorf other
11:00 Suppenbuffet & Absinth Soup Bar Summarum other
11:00 Einlaß Moritzbastei other
11:00 Donner & Doria Moritzbastei concert
11:00 Photo- und Kunstausstellung Agra Café other
11:00 BuchZunft BuchZunft other
11:00 Junge Musik Kammer: Teil 1 Lyzeum für Klavier concert
11:00 Bildwerkstatt vor Ort Agra Foyer other
11:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
11:30 Wirrwahr Heidnisches Dorf concert
11:30 Ritterkampf Moritzbastei show
12:00 Arise-X Sixtina concert
12:00 Einlaß Cinestar other
12:00 Ex Oriente Moritzbastei concert
12:00 Last Exit For The Lost Atelier Abraxas other
12:30 Wyrdamur Heidnisches Dorf concert
12:30 Fakir Gaukeley Moritzbastei show
12:30 Junge Musik Kammer: Teil 2 Lyzeum für Klavier concert
12:50 Totus Gaudeo Heidnisches Dorf concert
13:00 Christian von Aster Cinestar reading
13:00 Equilibrium Cinestar autographs
13:00 Donner & Doria Moritzbastei concert
13:00 Nachtlichter Alina Art Galerie other
13:00 Philosophia-Mode Hotel Fürstenhof other
13:00 Geister, Götter und Schamanen Grassi-Museum other
13:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
14:00 Liljana Sixtina concert
14:00 Düsterpiano Sixtina concert
14:00 Robotiko Rejekto Cinestar autographs
14:00 Ex Oriente Moritzbastei concert
14:00 Leben im Diesseits und im Jenseits Ägyptisches Museum show
14:00 Das Buch an der Kette BuchZunft show
14:00 H.R. Giger und der Zeitgeist des 20. Jahrhunderts K3-Lounge other
14:10 Ingrim Heidnisches Dorf concert
14:15 Cabin In The Woods Cinestar movie
14:30 Wyrdamur Heidnisches Dorf concert
14:30 Das Festungsgericht Moritzbastei show
14:30 Die Toten im Karnevalsgewand Grassi-Museum other
15:00 Fairydust Sixtina concert
15:00 Einlaß Parkbühne other
15:00 Einlaß Schauspielhaus other
15:00 Der Fluch Cinestar autographs
15:00 Schwarz auf Weiß, manchmal bunt Grassi-Museum show
15:00 Geister, Götter und Schamanen Grassi-Museum other
15:00 Mozart Requiem Oper Leipzig show
15:00 Teufelsgrinsen Restaurant Stein reading
15:30 Fetisch:Mensch Parkbühne concert
15:30 Einlaß Volkspalast Kuppelhalle other
15:30 Einlaß Volkspalast Kantine other
15:30 Dr. Mark Benecke Schauspielhaus show
15:30 Jungfrauenversteigerung Heidnisches Dorf show
15:30 Donner & Doria Moritzbastei concert
15:40 Wirrwahr Heidnisches Dorf concert
16:00 Winterspring Sixtina concert
16:00 Six Comm Volkspalast Kuppelhalle concert
16:00 Folk Noir Cinestar autographs
16:00 Friedhofsgeflüster Südfriedhof show
16:00 STÜBA-Philharmonie Reformierte Kirche concert
16:10 Honey Cinestar other
16:30 Einlaß Kohlrabizirkus other
16:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
16:30 Ex Oriente Moritzbastei concert
16:30 Die Toten im Karnevalsgewand Grassi-Museum other
16:50 Violet Tears Parkbühne concert
17:00 Einlaß Agra Halle other
17:00 Einlaß Altes Landratsamt other
17:00 Eïs Kohlrabizirkus concert
17:00 Einlaß Täubchenthal other
17:00 Oomph! Cinestar autographs
17:00 Geister, Götter und Schamanen Grassi-Museum other
17:00 Kinderlieder mit Edgar Allan Poe Alte Börse concert
17:05 Konstruktivists Volkspalast Kantine concert
17:10 Totus Gaudeo Heidnisches Dorf concert
17:25 Paranormal Activity 4 Cinestar movie
17:30 The Foreign Resort Altes Landratsamt concert
17:30 Dead United Täubchenthal concert
17:30 Ritterkampf Moritzbastei show
18:00 Dudelzwerge Sixtina concert
18:00 Mundtot Sixtina concert
18:00 God Module Agra Halle concert
18:00 Felsenreich Parkbühne concert
18:00 Bloodsucking Zombies From Outer Space Cinestar autographs
18:00 Vatican Shadow Volkspalast Kuppelhalle concert
18:20 Nachtblut Kohlrabizirkus concert
18:30 Dracula - Ein Vorgeschmack Schauspielhaus show
18:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
18:30 Donner & Doria Moritzbastei concert
18:40 Downstairs Left Altes Landratsamt concert
18:40 Kitty In A Casket Täubchenthal concert
18:40 Wolfenmond Heidnisches Dorf concert
19:00 Einlaß K3-Lounge other
19:00 Einlaß Moritzbastei other
19:10 Mantus Parkbühne concert
19:15 Land:Fire Volkspalast Kantine concert
19:30 Faderhead Agra Halle concert
19:30 79 Animals K3-Lounge concert
19:30 Almara Schauspielhaus concert
19:30 Wyrdamur Heidnisches Dorf concert
19:30 Umzug aller Vaganten Moritzbastei show
19:40 Manegarm Kohlrabizirkus concert
19:50 Rainy Days Factory Altes Landratsamt concert
20:00 Tiefenstadt & Ju Age Sixtina concert
20:00 Endless Nights Vampire Salon Sixtina party
20:00 DJ Darkland Sixtina party
20:00 Martello Moritzbastei concert
20:00 Nostalgique La Petite Absintherie party
20:00 Der Fluch Täubchenthal concert
20:00 WGT-Abschlußfeier Darkflower party
20:10 Sardh Volkspalast Kuppelhalle concert
20:10 Ignis Fatuu Heidnisches Dorf concert
20:40 Illuminate Parkbühne concert
20:45 Kaos Model K3-Lounge concert
21:00 Raw Monday by exLEpäng! Villa party
21:00 Sell System Moritzbastei concert
21:00 Motorama Altes Landratsamt concert
21:00 Hexperos Schauspielhaus concert
21:00 WGT-Abschlußfeier Pamanoke party
21:10 Absolute Body Control Agra Halle concert
21:10 Varg Kohlrabizirkus concert
21:25 Svartsinn Volkspalast Kantine concert
21:30 Bloodsucking Zombies From Outer Space Täubchenthal concert
21:30 Cinema Strange: Stereotype Soup Bar Summarum party
21:30 Nachtwindheim Heidnisches Dorf concert
21:40 Folk Noir Heidnisches Dorf concert
22:00 Gimme Shelter K3-Lounge concert
22:00 Simi Nah Moritzbastei concert
22:00 The School Of Night Berlin Alte Börse concert
22:30 Sigillum S Volkspalast Kuppelhalle concert
22:40 Equilibrium Kohlrabizirkus concert
22:40 Theodor Bastard Schauspielhaus concert
22:50 Oomph! Agra Halle concert
23:00 Party mit DJs Agra 4.2 party
23:00 The Creepshow Täubchenthal concert
23:10 Robotiko Rejekto Moritzbastei concert
23:15 In Good Faith K3-Lounge concert
23:45 Party mit DJs Volkspalast Kantine party
23:55 Pagan Love Songs Täubchenthal party