Facebook profile picture

Schauspielhaus

Bosestraße 1
Straßenbahn 1, 14 Gottschedstraße
Straßenbahn 9 Thomaskirche
Bus 89 Thomaskirche
Nachtbus N1, N2 Gottschedstraße
Friday
Beginning Event
15:00 Mark Benecke
18:00 Romina Salvadori
19:30 Steven Severin
21:20 Corde Oblique
22:50 Love Is Colder Than Death
Saturday
Beginning Event
15:00 Mark Benecke
18:00 Steven Severin
19:50 Musk Ox
21:20 Wardruna
23:00 Unto Ashes
Sunday
Beginning Event
15:00 Mark Benecke
18:00 Aura Noctis
19:30 Jordan Reyne
21:00 Evi Vine
22:30 Qntal
Monday
Beginning Event
15:00 Lola Angst
18:00 Dogma
19:30 Eklipse
21:00 Alice Neve Fox
22:20 Irfan
Friday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Bianca Stücker
17:00 Ukulelenprediger
18:30 Thomas Manegold & Lisa Morgenstern
20:00 Marion Alexa Müller
Saturday
Beginning Event
13:00 Einlaß
13:30 Ukulelenprediger
15:00 Holly (Letzte Instanz)
16:15 Gitane Demone
17:45 Michael Hutter
19:15 Thomas Manegold & Lisa Morgenstern
20:30 Duncan Evans
22:00 quattrocelli
Sunday
Beginning Event
14:00 Einlaß
14:30 Jörg Scheidt
16:00 Rolf Schilling
17:30 Klaus Märkert
19:00 Christian von Aster
20:30 Halo Manash
22:00 Soriah
Monday
Beginning Event
14:30 Einlaß
15:00 Christian von Aster
16:30 Lucas Fassnacht
18:00 Carsten Klatte
19:30 Charlotte Fritsch
21:00 Lucas Fassnacht
Friday
Beginning Event
17:00 Einlaß
17:30 Verdiana Raw
19:00 Beck Sian & Jonathan Kershaw
20:30 Cécile Corbel
22:00 The Revolutionary Army Of The Infant Jesus
Saturday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Dr. Mark Benecke
18:00 Friederike Irmer
19:30 Hundreds
21:00 Job Karma
22:30 Leoll Duinn
Sunday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Dr. Mark Benecke
18:00 Persephone
19:30 Edo Notarloberti & Viviana Scarinci
21:00 Der Blaue Reiter
22:40 Collection D'Arnell-Andréa
Monday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Dr. Mark Benecke
18:30 Dracula - Ein Vorgeschmack
19:30 Almara
21:00 Hexperos
22:40 Theodor Bastard
Friday
Beginning Event
18:00 Einlaß
18:30 Jordan Reyne
20:20 Shield Patterns
21:50 Lisa Cuthbert
Saturday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Dr. Mark Benecke
18:00 Luigi Rubino
19:30 Ashes You Leave
21:00 Evi Vine
22:40 Antimatter
Sunday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Dr. Mark Benecke
18:00 Jo Quail
19:30 OWLS
21:00 Ashram
22:50 Unto Ashes
Monday
Beginning Event
15:00 Einlaß
15:30 Dr. Mark Benecke
18:00 Sea+Air
19:40 Die Kammer
21:30 Qntal
Friday
Beginning Event
17:30 Einlaß
18:00 Angelic Foe
19:30 Kirsten Morrison
21:00 Kari Rueslåtten
22:40 The Deadfly Ensemble
Saturday
Beginning Event
17:00 Einlaß
17:30 In the Nursery
19:10 RosaRubea
20:50 Dornenreich
22:30 Amber Asylum
Sunday
Beginning Event
17:00 Einlaß
17:30 Peter Yates
19:00 Valhall
20:30 And Also The Trees
22:20 The Legendary Pink Dots
Monday
Beginning Event
17:00 Einlaß
17:30 Saeldes Sanc & Ernst Horn
19:20 The Visit
21:00 Sangre De Muerdago
22:40 Irfan
Friday
Beginning Event
17:00 Einlaß
17:30 Herbst In Peking
19:00 Jarboe
20:40 In Gowan Ring
22:20 Andi Sex Gang
Saturday
Beginning Event
16:30 Einlaß
17:00 Morgenröte im Aufgang
19:20 Peter Bjärgö
21:00 Hamferð
22:40 Spiritual Front
Sunday
Beginning Event
16:40 Einlaß
17:10 Hexperos
18:50 Eden
20:40 Myrkur
22:30 Moon Far Away
Friday
Beginning Event
17:30 Einlaß
18:00 Raison D'être
19:30 Mercury's Antennae
21:00 Die Kammer
22:40 Einar Selvik
Saturday
Beginning Event
14:00 Einlaß
14:30 Mark Benecke
17:30 Nytt Land
19:10 Neun Welten
20:50 Monica Richards & Anthony Jones
22:40 Arcana
Sunday
Beginning Event
14:00 Einlaß
14:30 Mark Benecke
17:30 Vocame
19:00 Jo Quail
20:30 Qntal
22:20 Rosa Crvx
Monday
Beginning Event
14:00 Einlaß
14:30 Mark Benecke
18:00 Vic Anselmo
19:30 Anneke Van Giersbergen
21:10 Ataraxia