Facebook profile picture

Sixtina

Sternwartenstraße 4
Straßenbahn 2, 9, 16, 31 Roßplatz
Straßenbahn 2, 8, 9, 10, 11, 14 Wilhelm-Leuschner-Platz
Bus 412 Roßplatz
Nachtbus N8, N9 Roßplatz
Thursday
Beginning Event
10:00 Absinthfrühstück
Friday
Beginning Event
00:00 Rituals Of Transformation
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Rituals of Transformation
13:00 Laibach & NSK
17:00 Düsterpiano
20:30 DJ Papa Schlumpf
20:30 DJ Koony
Saturday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Rituals of Transformation
14:00 unloved - unplugged
16:00 Matthias Seydewitz
20:30 DJ Spock
Sunday
Beginning Event
00:00 Bettina Bormann
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Rituals of Transformation
16:00 Daniel Malheur - Monokelpop
20:00 Vortrag: Dr. Mark Benecke
20:30 DJ FrequenC
Monday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Rituals of Transformation
14:00 Utz Anhalt
18:00 Fairydust
19:00 DJ Anti
Thursday
Beginning Event
10:00 Absinthfrühstück
18:00 WGT-Einklang
Friday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
14:00 Lycanthea
15:00 Überraschungsgast
16:00 Schattenkinder
18:00 Electronic Noise
20:00 Wahre Märchen
22:00 Party
Saturday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 Überraschungsgast
14:00 Molllust
15:00 Daniel Malheur
16:00 Eigensinn
18:00 Versus
20:00 Eis und Dampf / Die zerbrochene Puppe
22:00 Die Chroniken der Hagzissa
23:55 Party
Sunday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 Liljana
14:00 Oberer Totpunkt
15:00 Fairydust
16:00 Schneewittchen
18:00 Modenschau
20:00 Sabretooth Vampire Salon
22:00 Party
Monday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 Time And Space Society
14:00 Überraschungsgast
15:00 Meystersinger
16:00 Düsterpiano
18:00 Waldtränen
22:00 Party
Thursday
Beginning Event
10:00 Absinthfrühstück
Friday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
16:00 Düsterpiano
20:00 Die Meystersinger
22:00 Time And Space Society
23:00 offenes Ende
Saturday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
14:00 Vadot
16:00 Eigensinn
18:00 Überraschungsgäste aus Dresden
20:00 Oberer Totpunkt
22:00 Moran Magal
23:00 offenes Ende
Sunday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
14:00 Daniel Malheur
18:00 Unloved
20:00 Schneewittchen
22:00 Darkplain
23:00 offenes Ende
Monday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Kleiner Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
14:00 Arise-X
16:00 Perfection Doll
18:00 Überraschungsgäste aus UK
20:00 Fairydust
22:00 Trywwidt
23:00 offenes Ende
Thursday
Beginning Event
08:00 Ausstellung
Friday
Beginning Event
08:00 Ausstellung
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Infostände & Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 Neocoma
14:00 Düsterpiano
16:00 Überraschungsgäste
18:00 Versus
20:00 Time And Space Society
22:00 Oberer Totpunkt
23:00 offenes Ende
Saturday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
08:30 Ausstellung
10:00 Infostände & Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 Koraktor
14:00 Arise X
16:00 Überraschungsgäste
20:00 Die Meystersinger
22:00 Überraschungsgast
23:00 offenes Ende
Sunday
Beginning Event
08:00 Ausstellung
08:00 Absinthfrühstück
10:00 Infostände & Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 Überraschungsgäste
14:00 Vicki Vomit
16:00 Daniel Malheur
18:00 Under The Tongue
20:00 BB Blackdog
22:00 Moran Magal
22:00 offenes Ende
Monday
Beginning Event
08:00 Absinthfrühstück
08:00 Ausstellung
10:00 Infostände & Markt
10:00 Ambientes Aufwachen
12:00 The Snatcher
14:00 Mechanical Horizon
16:00 System Noire
18:00 Cabaret Bizzare
20:00 Fylgja
21:00 offenes Ende